Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečnost = základní lidská potřeba

17. 02. 2017 22:15:51
Bezpečnost, tak často zmiňované téma v souvislosti s děním ve světě avšak málo zmiňovaná v souvislosti s lidskými potřebami. Nedostatek pocitu bezpečnosti vede, podobně jako v případě nedostatku stravy k poškození našeho zdraví.

Nedostatek bezpečnosti nepoškozuje naše zdraví, jako třeba nedostatek potravy nebo vody, avšak podepisuje se zejména na naší psychice, změnách chování a rozhodování. V extrémním nedostatku pocitu bezpečí vznikají vážné poruchy naší osobnosti a v případě dlouhodobého působení nedostatku vzniká nebezpečí iracionálního chování, případně radikalismu.

Přirozeným garantem bezpečí byl v minulosti každý sám, stejně jako se každý sám staral o svou obživu, rodinu, atp. Tuto potřebu jsme i přes vývoj lidstva stále neopustili a tudíž každý z nás má stále pocit, že se o své bezpečí musí postarat sám. Abychom to neměli tak náročné a nemuseli být neustále ve střehu, ale věnovat se našim radostem a produktivitě, existuje zde jako svrchovaná instituce stát, který se stará o bezpečí svých občanů. Chrání je před dopady trestné činnosti za pomoci zákonů, a když ani to nevyjde, pak se snaží zmírňovat následky trestné činnosti za pomoci kompenzací jejich obětem.

Evropská unie, jako společenství států tento týden ve svém parlamentu drtivou většinou hlasů europoslanců schválila zpřísnění protiteroristických opatření. Tyto opatření mají dvě části - první, která ve zkratce definuje intenzivnější ochranu vnějších hranic EU a druhá, která rozšiřuje působnost trestního práva na i pouhé schvalování a sympatie s terorem, nebo například jeho přípravu. Jeví se to jako přirozený o očekávaný krok, ale nemůže být efektivní, pokud nevyřešíme filosofii bezpečnosti v našem životním prostoru jako celek. I přes dobrou vůli se EU i jednotlivé státy zamotávají do nových právních norem ve snaze dostat bezpečnost na minimálně stejnou úroveň, jako před pěti roky. Pokud si však naši politici neuvědomí, že bezpečnost je i věcí každého z nás, každého jedince, občana nebo právnické osoby, budeme se neustále omezovat na regulaci již popsaných problémů, ale nebudeme schopni jim účinně předcházet.

Recept na změnu bezpečnostního prostředí se v kontrastu s výše popsaným faktům se nabízí sám. A sice zapojení veřejnosti a komerční sféry do péče o bezpečnost svou a svého okolí. Tato potřeba si vyžádá změnu vnímání bezpečnosti od každého z nás. Neznamená to mít větší strach, ale být na nebezpečí lépe připraveni, být lépe připraveni nebezpečí vytušit a jemu tak předejít. Dlouhá léta bezpečí, které se změnilo v samozřejmost, nás těchto smyslů, jimiž dříve oplýval každý jedinec, připravila. Nyní si však v kontrastu se světovým děním mnohem lépe uvědomujeme, že bezpečí není samozřejmost. Stoupá počet žadatelů o zbrojní průkaz, stoupá zájem o kurzy sebeobrany. Profesionálové v bezpečnostním průmyslu horečně pracují na nových postupech a řešeních terorismu na měkkých cílech. Co souběžně s tím dělá stát? EU chystá omezení legálních držitelů zbraní, zavádí regulaci v sociálním prostoru a náš stát ještě k tomu všemu stále nevnímá komerční bezpečnostní sektor jako partnery v zajištění bezpečí v našem okolí. Jak pak tedy může vnímat své občany?

Řešení nemusíme sáhodlouze vymýšlet, ale stačí se jen inspirovat ve státech, kde bezpečí není úplnou samozřejmostí, např. Izraeli, nebo USA. Inspirovat se může stát, ale i každý z nás si může uvědomit, jak se občané těchto států staví k vlastní bezpečnosti. Možná pak se úroveň bezpečnosti v ČR bude skutečně zlepšovat.

Autor: David Rožek | pátek 17.2.2017 22:15 | karma článku: 13.00 | přečteno: 313x

Další články blogera

Další články z rubriky Hyde park

Tomáš Lajkep

Evropská unie a feminismus

V tomto článku tvrdím, že EU je feministická, ale pod slovem feminismus nemyslím nic hanlivého, myslím tím toliko politické angažování feminního názoru.

19.10.2017 v 11:03 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 160 | Diskuse

Přemysl Čech

Pokora pana Paroubka.

P, písmeno prohry, pravdy, poučení, pýchy. pokřivení, pokání, pokory.Pan Paroubek položil pravěkou partaj prolhaných posměváčků. Postavil partaj prý proletářskou. Poslouchejte příběh poctivého pana Paroubka, postrádající panděro.

8.10.2017 v 14:07 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 470 | Diskuse

Alena Hrdinová

Jak se stateční diskutéři utkali s falešným profilem (pro ADMINA BLOGU)

Mám dnes zajímavý den. Potkala jsem "odvážné" chlapy, kteří neváhali dát najevo, že pro pravdu jsou ochotni udělat cokoliv, i urážet protivníka... A tak se ptám: za slušnost, respekt, morálku a úctu vůči druhým by bojovali taky?

4.10.2017 v 21:07 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 449 | Diskuse

Tomáš Lajkep

Zda je křesťanské přijímat uprchlíky z muslimských zemí, potažmo Muslimy

V tomto článku se pokusím mluvit o důvodech pro a proti. Další je uvedeno níže. A kdybych nemusel vyplnovat ten prex nedělal bych to.

19.9.2017 v 10:37 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 349 | Diskuse

Tomáš Lajkep

onkologická péče

S onkologií mám vlastní zkušenost. Již více, než 10 let mám v mozkovém kmeni nádor, prodělal jsem ozařování i chemo, všechno jsem zatím přežil a tak se dovoluji mít k té věci vlastní názor

15.9.2017 v 9:47 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 440 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 313

Bezpečnostní expert se specializací na komerční bezpečnost a protiterorismus s bohatými zkušenostmi s bezpečnostními projekty v ČR i zahraničí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.