Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečnost = základní lidská potřeba

17. 02. 2017 22:15:51
Bezpečnost, tak často zmiňované téma v souvislosti s děním ve světě avšak málo zmiňovaná v souvislosti s lidskými potřebami. Nedostatek pocitu bezpečnosti vede, podobně jako v případě nedostatku stravy k poškození našeho zdraví.

Nedostatek bezpečnosti nepoškozuje naše zdraví, jako třeba nedostatek potravy nebo vody, avšak podepisuje se zejména na naší psychice, změnách chování a rozhodování. V extrémním nedostatku pocitu bezpečí vznikají vážné poruchy naší osobnosti a v případě dlouhodobého působení nedostatku vzniká nebezpečí iracionálního chování, případně radikalismu.

Přirozeným garantem bezpečí byl v minulosti každý sám, stejně jako se každý sám staral o svou obživu, rodinu, atp. Tuto potřebu jsme i přes vývoj lidstva stále neopustili a tudíž každý z nás má stále pocit, že se o své bezpečí musí postarat sám. Abychom to neměli tak náročné a nemuseli být neustále ve střehu, ale věnovat se našim radostem a produktivitě, existuje zde jako svrchovaná instituce stát, který se stará o bezpečí svých občanů. Chrání je před dopady trestné činnosti za pomoci zákonů, a když ani to nevyjde, pak se snaží zmírňovat následky trestné činnosti za pomoci kompenzací jejich obětem.

Evropská unie, jako společenství států tento týden ve svém parlamentu drtivou většinou hlasů europoslanců schválila zpřísnění protiteroristických opatření. Tyto opatření mají dvě části - první, která ve zkratce definuje intenzivnější ochranu vnějších hranic EU a druhá, která rozšiřuje působnost trestního práva na i pouhé schvalování a sympatie s terorem, nebo například jeho přípravu. Jeví se to jako přirozený o očekávaný krok, ale nemůže být efektivní, pokud nevyřešíme filosofii bezpečnosti v našem životním prostoru jako celek. I přes dobrou vůli se EU i jednotlivé státy zamotávají do nových právních norem ve snaze dostat bezpečnost na minimálně stejnou úroveň, jako před pěti roky. Pokud si však naši politici neuvědomí, že bezpečnost je i věcí každého z nás, každého jedince, občana nebo právnické osoby, budeme se neustále omezovat na regulaci již popsaných problémů, ale nebudeme schopni jim účinně předcházet.

Recept na změnu bezpečnostního prostředí se v kontrastu s výše popsaným faktům se nabízí sám. A sice zapojení veřejnosti a komerční sféry do péče o bezpečnost svou a svého okolí. Tato potřeba si vyžádá změnu vnímání bezpečnosti od každého z nás. Neznamená to mít větší strach, ale být na nebezpečí lépe připraveni, být lépe připraveni nebezpečí vytušit a jemu tak předejít. Dlouhá léta bezpečí, které se změnilo v samozřejmost, nás těchto smyslů, jimiž dříve oplýval každý jedinec, připravila. Nyní si však v kontrastu se světovým děním mnohem lépe uvědomujeme, že bezpečí není samozřejmost. Stoupá počet žadatelů o zbrojní průkaz, stoupá zájem o kurzy sebeobrany. Profesionálové v bezpečnostním průmyslu horečně pracují na nových postupech a řešeních terorismu na měkkých cílech. Co souběžně s tím dělá stát? EU chystá omezení legálních držitelů zbraní, zavádí regulaci v sociálním prostoru a náš stát ještě k tomu všemu stále nevnímá komerční bezpečnostní sektor jako partnery v zajištění bezpečí v našem okolí. Jak pak tedy může vnímat své občany?

Řešení nemusíme sáhodlouze vymýšlet, ale stačí se jen inspirovat ve státech, kde bezpečí není úplnou samozřejmostí, např. Izraeli, nebo USA. Inspirovat se může stát, ale i každý z nás si může uvědomit, jak se občané těchto států staví k vlastní bezpečnosti. Možná pak se úroveň bezpečnosti v ČR bude skutečně zlepšovat.

Autor: David Rožek | pátek 17.2.2017 22:15 | karma článku: 10.38 | přečteno: 236x

Další články blogera

Další články z rubriky Hyde park

Ivan Smetana

Cenzura na blog.iDnes.cz

U příspěvku "Agitka zvaná Gangsterka" není možná diskuze. I přesto, že byla nastavena správně, nelze diskutovat. Proč? Bojí se snad někdo komentářů k případu Radovana Krejčíře? Ve videu není nic, co by nebyla pravda.

23.3.2017 v 8:51 | Karma článku: 4.89 | Přečteno: 123 | Diskuse

Libor Popovský

Statistika nuda je, má však cenné údaje. – ÚNOR

Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi: Kteří blogeři byli na blogu zdejším v měsíci únoru nejdoporučovanější? Druhá a zároveň na dlouhou dobu poslední část mé statistiky...

20.3.2017 v 10:40 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 274 | Diskuse

Štěpán Bicera

Devět let jsem měl otevřenou diskuzi

Zpočátku se jí zúčastňovali anonymové. Své anonymity možná zneužívali, ale sám jsem se pod blogy setkával vesměs jen se slušnými lidmi. Dnes jsou diskutující, stejně jako blogeři pod jmény, ale některým adresnost očividně nevadí.

1.3.2017 v 11:37 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 605 |

Jaroslav Andrýsek

Můj dům, můj hrad

Místo, které nazýváme domovem, je pro každého člověka symbolem soukromí a bezpečí. Pokud je z jakýchkoliv příčin narušeno, je to obrovský zásah do života a může vyústit v tragedii, jako v případě pana Jaroslava Janoty.

25.2.2017 v 15:17 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 538 | Diskuse

Marie Jandová

Pieta je pieta, karma je karma a peníze za reklamu jsou peníze za reklamu

Opravdu jsem v úžasu, jak moudré rozhodnutí redakce o stažení posledního blogu pana Jaroslava Janoty s jeho „dopisem na rozloučenou“ zabránilo tomu, aby tento portál na jeho tragédii vydělával.

24.2.2017 v 10:32 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 584 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 236

Bezpečnostní expert se specializací na komerční bezpečnost a protiterorismus s bohatými zkušenostmi s bezpečnostními projekty v ČR i zahraničí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.